Affiliations:   IKWF   -   IL/USAW   -   USA Wrestling  
MENU 
Home Page
About (By-Laws)
Contacts/Directions
Club Registration
Tournaments
Statistics
Hall of Fame
News
Calendar
Coaches
Parents
Wrestling 101
Wrestling Links
Sponsors
Spirit Wear
Tourny Sign-Up

Belvidere Bandits 2008-09 Team Info, Results, Awards Individual Accomplishments

Head Coach: Rafael Mejia
Number of Wrestlers: 45
Overall Team Results Individual End of Season Team Awards
Wins Losses Pins
417511193

Win % Pin %
0.449 0.208

View Complete Stats
Num Finish
1 Place
661st Place
682nd Place
893rd Place
614th Place
105th Place
86th Place
47th Place
18th Place
29DNP Place
CategoryWrestler
Most Improved Rookie
Most Improved
Rookie of the Year
Most Valuable Player
Team Captain
Belvidere Bandits Recognize
4 IKWF State Qualifiers for 2009

SENIOR Division (13-14 year olds)
Weight Name Place Finished
101 Erik Nord 1st - IKWF State Qualifier
189 Simon Montez 1st - IKWF State Qualifier
84 Ricardo Roman 3rd - IKWF State Qualifier

NOVICE Division (11-12 year olds)
Weight Name Place Finished
156 Marc Gomez 3rd - IKWF State Qualifier

Belvidere Bandits Recognize
13 Sectional Qualifiers
and 7 Bantam Champions for 2009

SENIOR Division (13-14 year olds)
Weight Name Place Finished
189 Simon Montez 1st - North Sectional Qualifier
84 Ricardo Roman 2nd - North Sectional Qualifier
101 Erik Nord 2nd - North Sectional Qualifier
84 Austin Daughenbaugh 3rd - North Sectional Qualifier
95 Oliver Morris 4th - North Sectional Qualifier

NOVICE Division (11-12 year olds)
WeightNamePlace Finished
156 Marc Gomez 2nd - North Sectional Qualifier
66 Colton Gritzmacher 4th - North Sectional Qualifier
79 Blayne Lindquist 5th - North Sectional Qualifier
156 Kodi Lock 5th - North Sectional Qualifier

Intermediate Division (9-10 year olds)
Weight Name Place Finished
55 Kade Demann 2nd - North Sectional Qualifier
84 Joshua Carter 2nd - North Sectional Qualifier
66 Steven Montez 5th - North Sectional Qualifier
70 Rachael Rice 5th - North Sectional Qualifier

Bantam Division Champs (8 and under)
Weight Name Place Finished
38-41 Celeste Rice 1st - Bantam Regional Champion
44-459 Niles Mackey 1st - Bantam Regional Champion
50 Dylan Smock 1st - Bantam Regional Champion
56-58 Holden Paddock 1st - Bantam Regional Champion
57-58 Angelo Ducato 1st - Bantam Regional Champion
62-63 Sean Lock 1st - Bantam Regional Champion
82-84 Wade Kays 1st - Bantam Regional Champion

US Girls Wrestling Association
State Championships
Weight Name Place Finished
73 Rachael Rice 1st - State Champion
44 Celeste Rice 2nd

US Girls Wrestling Association
National Championships
Weight Name Place Finished
71 Rachael Rice 3rd
44 Celeste Rice 4th


 


Contact Site Administrator | Tournament Control
© 2006-2015 Belvidere Bandits Wrestling Club. All rights reserved.