Affiliations:   IKWF   -   IL/USAW   -   USA Wrestling  
MENU 
Home Page
About (By-Laws)
Contacts/Directions
Club Registration
Tournaments
Statistics
Hall of Fame
News
Calendar
Coaches
Parents
Wrestling 101
Wrestling Links
Sponsors
Spirit Wear
Tourny Sign-Up

Belvidere Bandits 2010-11 Team Info, Results, Awards Individual Accomplishments

Head Coach: Andy Perez
Number of Wrestlers: 86
Overall Team Results Individual End of Season Team Awards
Wins Losses Pins
650898303

Win % Pin %
0.420 0.196

View Complete Stats
Num Finish
931st Place
1292nd Place
1413rd Place
1254th Place
125th Place
106th Place
18th Place
39DNP Place
CategoryWrestler
Most Improved Rookie
Most Improved
Rookie of the Year
Most Valuable Player
Team Captain
Belvidere Bandits Recognize
1 IKWF State Qualifier for 2011
And 5 Sectional Place Finishers

SENIOR Division (13-14 year olds)
Weight Name Place Finished
189 Alexander Anguiano 2nd - IKWF State Qualifier
177 Dante Luna 4th

NOVICE Division (11-12 year olds)
WeightNamePlace Finished
74 Sean Lock 4th
177 Devin Scherer 4th

Intermediate Division (9-10 year olds)
Weight Name Place Finished
62 Presley Beasley 3rd
156 Jose Rojas 3rd

Belvidere Bandits Recognize
17 Sectional Qualifiers
and 4 Bantam Champions for 2011

SENIOR Division (13-14 year olds)
Weight Name Place Finished
177 Dante Luna 1st - North Sectional Qualifier
115 Jordon Perez 2nd - North Sectional Qualifier
177 Kodi Lock 2nd - North Sectional Qualifier
189 Alexander Anguiano 2nd - North Sectional Qualifier
156 Ethan Taylor 3rd - North Sectional Qualifier
95 Blayne Lindquist 4th - North Sectional Qualifier

NOVICE Division (11-12 year olds)
WeightNamePlace Finished
74 Sean Lock 2nd - North Sectional Qualifier
177 Devin Scherer 2nd - North Sectional Qualifier
62 Dylan Smock 3rd - North Sectional Qualifier
84 Steven Montez 6th - North Sectional Qualifier

Intermediate Division (9-10 year olds)
Weight Name Place Finished
62 Presley Beasley 2nd - North Sectional Qualifier
101 Jase Abraham 2nd - North Sectional Qualifier
156 Jose Rojas 2nd - North Sectional Qualifier
108 Evan Taylor 4th - North Sectional Qualifier
70 Dekin Walter 5th - North Sectional Qualifier
89 Wade Kays 5th - North Sectional Qualifier
84 Krzysiek Gajda 6th - North Sectional Qualifier

Bantam Division Champs (8 and under)
Weight Name Place Finished
39-42 David-Joseph Rice 1st - Bantam Regional Champion
56-58 Devin Diveley 1st - Bantam Regional Champion
59 Trace Saso 1st - Bantam Regional Champion
81-82 Giovanni Piloni 1st - Bantam Regional Champion


 


Contact Site Administrator | Tournament Control
© 2006-2015 Belvidere Bandits Wrestling Club. All rights reserved.