Affiliations:   IKWF   -   IL/USAW   -   USA Wrestling  
MENU 
Home Page
About (By-Laws)
Contacts/Directions
Club Registration
Tournaments
Statistics
Hall of Fame
News
Calendar
Coaches
Parents
Wrestling 101
Wrestling Links
Sponsors
Spirit Wear
Tourny Sign-Up

Belvidere Bandits 2012-13 Team Info, Results, Awards Individual Accomplishments

Head Coach: Dennis Kays
Number of Wrestlers: 59
Overall Team Results Individual End of Season Team Awards
Wins Losses Pins
531669231

Win % Pin %
0.443 0.193

View Complete Stats
Num Finish
961st Place
792nd Place
963rd Place
1204th Place
115th Place
56th Place
27th Place
18th Place
32DNP Place
CategoryWrestler
Most Improved Rookie
Most Improved
Rookie of the Year
Most Valuable Player
Team Captain
Belvidere Bandits Recognize
5 Sectional Place Finishers for 2013

NOVICE Division (11-12 year olds)
WeightNamePlace Finished
62 Malakye Rodriguez * 4th
95 Sean Lock 4th
138 Dusten Treu 4th
* Wrestled up to Novice

Intermediate Division (9-10 year olds)
Weight Name Place Finished
49 David-Joseph Rice * 1st
101 Giovanni Piloni 2nd
* Wrestled up to Intermediate

Belvidere Bandits Recognize
15 Sectional Qualifiers
and 7 Bantam Champions for 2013

Senior Division (13-14 year olds)
Weight Name Place Finished
130 Caleb Blatchford 3rd - North Sectional Qualifier

Novice Division (11-12 year olds)
Weight Name Place Finished
95 Sean Lock 2nd - North Sectional Qualifier
62 Malakye Rodriguez * 3rd - North Sectional Qualifier
138 Dusten Treu 3rd - North Sectional Qualifier
156 Caleb Litteken 3rd - North Sectional Qualifier
62 Mitchell Panzke 4th - North Sectional Qualifier
89 Mia Rodriguez 5th - North Sectional Qualifier
* Wrestled up to Novice

Intermediate Division (9-10 year olds)
Weight Name Place Finished
49 David-Joseph Rice * 1st - North Sectional Qualifier
70 Devin Dively 1st - North Sectional Qualifier
79 Donald (Trace) Saso III 2nd - North Sectional Qualifier
101 Giovanni Piloni 2nd - North Sectional Qualifier
62 Sam Panzke 4th - North Sectional Qualifier
95 Augustina Santos 4th - North Sectional Qualifier
62 Celeste Rice 5th - North Sectional Qualifier
84 Andrew Eichner 6th - North Sectional Qualifier
* Wrestled up to Intermediate

Bantam Division Champs (8 and under)
Weight Name Place Finished
34-37 Brandon Zupon 1st - Bantam Regional Champion
48-51 Tyler Haught 1st - Bantam Regional Champion
49-51 Ryan Zupon 1st - Bantam Regional Champion
54-55 Colin Young 1st - Bantam Regional Champion
54-56 Joseph Bucci 1st - Bantam Regional Champion
67-70 Alexander Piloni 1st - Bantam Regional Champion
71-74 Eathin Dively 1st - Bantam Regional Champion


 


Contact Site Administrator | Tournament Control
© 2006-2015 Belvidere Bandits Wrestling Club. All rights reserved.