Affiliations:   IKWF   -   IL/USAW   -   USA Wrestling  
MENU 
Home Page
About (By-Laws)
Contacts/Directions
Club Registration
Tournaments
Statistics
Hall of Fame
News
Calendar
Coaches
Parents
Wrestling 101
Wrestling Links
Sponsors
Spirit Wear
Tourny Sign-Up

Belvidere Bandits 2016-17 Team Info, Results, Awards Individual Accomplishments

Head Coach: Don Saso
Number of Wrestlers: 70
Overall Team Results Individual End of Season Team Awards
Wins Losses Pins
733667382

Win % Pin %
0.524 0.273

View Complete Stats
Num Finish
1351st Place
952nd Place
903rd Place
734th Place
165th Place
186th Place
117th Place
108th Place
38DNP Place
CategoryWrestler
Most Improved David Cannon
Rookie of the Year Colin Chambers
Most Valuable Player Brayden Teunissen
Team Captain Caden Lendman
Jack Seacrist

Bryan West places 8th at IKWF State!!!

Belvidere Bandits Recognize
5 IKWF State Qualifiers
and 8 Sectional Place Finishers Overall for 2017

Senior Division (13-14 year olds)
Weight Name Place Finished
215 Alex Paulson 1st - IKWF State Qualifier
74 David-Joseph Rice * 2nd - IKWF State Qualifier
* Wrestled up to Senior

Novice Division (11-12 year olds)
Weight Name Place Finished
95 Jack Seacrist 1st - IKWF State Qualifier
177 Bryan West 1st - IKWF State Qualifier
62 Donald Cannon 3rd - IKWF State Qualifier
101 Randy Manos 4th

Intermediate Division (9-10 year olds)
Weight Name Place Finished
52 Brayden Teunissen 1st
58 Bryson Teunissen * 2nd
* Wrestled up to Intermediate

Belvidere Bandits Recognize
21 Sectional Qualifiers,
3 Bantam & 2 Tot Champions for 2017
The Bandits Placed 3nd in the
Novice Team Scoring

Senior Division (13-14 year olds)
Weight Name Place Finished
74 David-Joseph Rice * 2nd - North Sectional Qualifier
215 Alex Paulson 2nd - North Sectional Qualifier
138 Jonathan Urbieta 3rd - North Sectional Qualifier
130 Miles Davis 5th - North Sectional Qualifier
147 Trace Saso 5th - North Sectional Qualifier
115 Jackson Clark 6th - North Sectional Qualifier
* Wrestled up to Senior

Novice Division (11-12 year olds)
Weight Name Place Finished
95 Jack Seacrist 1st - North Sectional Qualifier
177 Bryan West 1st - North Sectional Qualifier
115 William Hall 2nd - North Sectional Qualifier
62 Donald Cannon 3rd - North Sectional Qualifier
101 Cadem Lendman 3rd - North Sectional Qualifier
101 Randy Manos 5th - North Sectional Qualifier
122 Nicholas Rooney 5th - North Sectional Qualifier
84 Alejandro Banuelos-Ruiz 6th - North Sectional Qualifier
89 Nicholas Taylor 6th - North Sectional Qualifier
122 Jackson Anderson 6th - North Sectional Qualifier

Intermediate Division (9-10 year olds)
Weight Name Place Finished
52 Brayden Teunissen 1st - North Sectional Qualifier
58 Bryson Teunissen * 1st - North Sectional Qualifier
66 Malachi Cannon * 2nd - North Sectional Qualifier
79 Skylar Wolf 2nd - North Sectional Qualifier
70 Robert Gibson 6th - North Sectional Qualifier
* Wrestled up to Intermediate

Bantam Division Champs (7-8 year olds)
Bracket Name Place Finished
B9 Dane Lowrance 1st - Bantam Regional Champion
B15 Nicholas Gibson 1st - Bantam Regional Champion
B16 Payton Temple 1st - Bantam Regional Champion

Tot Division Champs (6 and under)
Bracket Name Place Finished
T1 David Cannon 1st - Tot Regional Champion
T5 Carson Morrill 1st - Tot Regional Champion

Belvidere Bandits Recognize
4 Place Finisher at IL Girls State
Bracket Name Place Finished
E5 Emily Taylor 1st
E9 Payton Temple 3rd
S7 Madison Clark 4th
E7 Hailey Ross 6th

Belvidere Bandits Recognize
4 Place Finisher at IL Bantam Championships
Bracket Name Place Finished
37 David Cannon 1st
58A Bryson Teunissen 4th
66A Malachi Cannon 4th
66B Nicholas Gibson 6th

Belvidere Bandits Recognize
2 Place Finisher at IL Midget Championships
Bracket Name Place Finished
52 Brayden Teunissen 1st
58A Bryson Teunissen 7th


 


Contact Site Administrator | Tournament Control
© 2006-2015 Belvidere Bandits Wrestling Club. All rights reserved.