Affiliations:   IKWF   -   IL/USAW   -   USA Wrestling  
MENU 
Home Page
About (By-Laws)
Contacts/Directions
Club Registration
Tournaments
Statistics
Hall of Fame
News
Calendar
Coaches
Parents
Wrestling 101
Wrestling Links
Sponsors
Spirit Wear
Tourny Sign-Up

Belvidere Bandits 2017-18 Team Info, Results, Awards Individual Accomplishments

Head Coach: Don Saso
Number of Wrestlers: 72
Overall Team Results Individual End of Season Team Awards
Wins Losses Pins
644674321

Win % Pin %
0.489 0.244

View Complete Stats
Num Finish
1001st Place
702nd Place
943rd Place
764th Place
165th Place
186th Place
157th Place
138th Place
47DNP Place
CategoryWrestler
Most Improved Tot - William Ross
Dane Lowrance - Bantam
Noah Rooney - Intermediate
Joseph Bucci - Novice
Caden Lendman - Senior
Rookie of the Year Noah Rabe - Tot
Leondro Urbieta - Bantam
Eric Fiszer - Intermediate
Logan Witte - Novice
Most Valuable Player Jack Seacrist
Kenny Kays Award Brayden Teunissen

Place Events
1st Place IKWF North Region-Rochelle: Senior Division
3rd Place IKWF North Region-Rochelle: Intermediate Division

Jack Seacrist wins the
Novice 115 lb IKWF State Championship!!!

And Brayden Teunissen places 4th at IKWF State!!!

Belvidere Bandits Recognize
7 IKWF State Qualifiers
and 10 Sectional Place Finishers Overall for 2018

Senior Division (13-14 year olds)
Weight Name Place Finished
108 Caden Lendman 2nd - IKWF State Qualifier
156 Jacob Bell 2nd - IKWF State Qualifier
215 Bryan West 2nd - IKWF State Qualifier
89 David-Joseph Rice 4th - IKWF State Qualifier (WC)
166 Jorge Contreras 4th - IKWF State Qualifier (WC)

Novice Division (11-12 year olds)
Weight Name Place Finished
62 Brayden Teunissen * 1st - IKWF State Qualifier
115 Jack Seacrist 1st - IKWF State Qualifier
101 Nicholas Taylor 4th
122 Alexander Montoya 4th
* Wrestled up to Novice

Intermediate Division (9-10 year olds)
Weight Name Place Finished
95 Noah Rooney 4th

Belvidere Bandits Recognize
26 Sectional Qualifiers,
3 Bantam & 1 Tot Champions for 2018
The Bandits Placed
1st Senior Division
4th Novice Division
2nd Intermediate Division

Senior Division (13-14 year olds)
Weight Name Place Finished
89 David-Joseph Rice 1st - North Sectional Qualifier
108 Caden Lendman 1st - North Sectional Qualifier
215 Bryan West 1st - North Sectional Qualifier
89 Alejandro Banuelos-Ruiz 2nd - North Sectional Qualifier
156 Jacob Bell 2nd - North Sectional Qualifier
138 Justino Benitez 3rd - North Sectional Qualifier
166 Jorge Contreras 3rd - North Sectional Qualifier
101 Alexander Piloni 4th - North Sectional Qualifier
130 Tavione Wilson 4th - North Sectional Qualifier

Novice Division (11-12 year olds)
Weight Name Place Finished
62 Brayden Teunissen * 1st - North Sectional Qualifier
115 Jack Seacrist 1st - North Sectional Qualifier
122 Alexander Montoya 2nd - North Sectional Qualifier
101 Nicholas Taylor 3rd - North Sectional Qualifier
84 Joseph Bucci 4th - North Sectional Qualifier
138 Terrel Gardner 4th - North Sectional Qualifier
130 Nicholas Rooney 5th - North Sectional Qualifier
74 Logan Witte 6th - North Sectional Qualifier
* Wrestled up to Novice

Intermediate Division (9-10 year olds)
Weight Name Place Finished
62 Bryson Teunissen 1st - North Sectional Qualifier
66 Dane Lowrance * 2nd - North Sectional Qualifier
101 Landon Clark 2nd - North Sectional Qualifier
55 Jack Dixon 4th - North Sectional Qualifier
89 Andrew Bucci 4th - North Sectional Qualifier
95 Noah Rooney 5th - North Sectional Qualifier
70 Noah Chambers 6th - North Sectional Qualifier
74 Quincy Rice 6th - North Sectional Qualifier
89 Weston Metula 6th - North Sectional Qualifier
* Wrestled up to Intermediate

Bantam Division Champs (7-8 year olds)
Bracket Name Place Finished
B1 Cincere Spates 1st - Bantam Regional Champion
B12 Colin Chambers 1st - Bantam Regional Champion
B13 Nicholas Gibson 1st - Bantam Regional Champion

Tot Division Champs (6 and under)
Bracket Name Place Finished
T2 William Ross 1st - Tot Regional Champion

Belvidere Bandits Recognize
2 State Champs and 2 Placers at IL Girls State
Bracket Name Place Finished
E10 Emily Taylor 1st
E15 Payton Temple 1st
E8 Hailey Ross 5th
S4 Milanea Marshall 6th

Belvidere Bandits Recognize
1 Place Finisher at IL Bantam Championships
Bracket Name Place Finished
66B Dane Lowrance 3rd


 


Contact Site Administrator | Tournament Control
© 2006-2015 Belvidere Bandits Wrestling Club. All rights reserved.